Mednarodni dan invalidov z letnico 2021 poteka v znamenju poglavitne teme “vodenja in sodelovanja invalidov v vključujočem, dostopnem in trajnostnem svetu po COVID-19.“
Trenutno svetovno prebivalstvo presega 7 milijard ljudi, od katerih jih več kot 1 milijarda živi z eno izmed oblik invalidnosti. V svetovnem merilu torej invalidi predstavljamo kar 15 % populacije.
Generalni sekretar ZN je ob letošnjem 3. decembru poudaril, da bo “uresničevanje pravic, zastopanje in vodenje invalidov samih, pelje celotno družbo v napredek.” Dodaja še, da je pandemija razgalila ovire in neenakosti, s katerimi se sooča milijarda ljudi na svetu. “Pozivam vse države, da v celoti spoštujejo Konvencijo o pravicah invalidov, povečajo dostopnost in odpravijo pravne, socialne, ekonomske in druge ovire z aktivnim vključevanjem invalidov in njihovih organizacij.“
3. december so za mednarodni dan invalidov z resolucijo razglasili Združeni narodi leta 1992, z namenom družbenega spodbujanja razumevanja invalidnosti, zavzemanja za dostojanstvo, blaginjo in pravice invalidov ter zavedanja o koristnosti vključevanja invalidov v politično, družbeno, gospodarsko in kulturno življenje.