13.1 C
Hrastnik
četrtek, 24. 10. 2024
spot_img
AKTIVNONasvetiDigitalne tehnologije: Kako lahko aplikacije in pripomočki pomagajo pri mobilnosti?

Digitalne tehnologije: Kako lahko aplikacije in pripomočki pomagajo pri mobilnosti?

V današnjem digitalnem svetu so tehnologije vse bolj dostopne in imajo ključno vlogo pri izboljšanju kakovosti življenja gibalno oviranih oseb. Z napredkom na področju aplikacij in mobilnih pripomočkov se možnosti za izboljšanje mobilnosti in samostojnosti povečujejo, kar invalidom omogoča bolj neodvisno življenje.

Poglejmo nekaj najnovejših digitalnih tehnologij in aplikacij, ki lahko v praksi bistveno pomagajo.

Aplikacije za navigacijo in dostopnost

Ena izmed najpomembnejših potreb gibalno oviranih oseb je ustrezna navigacija po mestih, ki so pogosto polna arhitektonskih ovir. Aplikaciji, kot sta Wheelmap in AccessNow, omogočata uporabnikom, da poiščejo dostopne poti, restavracije, trgovine in druge objekte. Takšne aplikacije temeljijo na uporabniških povratnih informacijah in zagotavljajo ažurne podatke o dostopnosti posameznih krajev.

Aplikacije za prevoz

Na področju mobilnosti so še posebej pomembne aplikacije, ki omogočajo rezervacijo prevozov za gibalno ovirane osebe. Aplikaciji, kot sta Uber Assist ali Moovit, omogočata rezervacijo vozil, prilagojenih za prevoz invalidskih vozičkov. Poleg tega ti dve in podobne aplikacije omogočajo uporabnikom enostavno načrtovanje poti s posebnimi možnostmi prevoza, vključno z dostopnimi javnimi prevozi.

Pametni vozički in pripomočki

Digitalizacija je vplivala tudi na razvoj pametnih vozičkov in drugih mobilnih pripomočkov. Vozički, ki jih je mogoče upravljati s pomočjo pametnih telefonov, omogočajo prilagodljivo upravljanje gibanja, ne glede na fizične omejitve uporabnika. Nekateri modeli pametnih vozičkov so opremljeni s senzorji, ki preprečujejo trke in omogočajo navigacijo po zahtevnejših terenih.

Aplikacije za zdravstveni nadzor

Za gibalno ovirane osebe, ki imajo dodatne zdravstvene težave, so na voljo tudi aplikacije za spremljanje zdravja, kot sta MySugr in Medisafe, ki pomagajo pri spremljanju jemanja zdravil, vitalnih znakov in drugih zdravstvenih parametrov. Povezava teh aplikacij s pametnimi pripomočki, kot so pametne ure, omogoča, da uporabniki lažje spremljajo svoje zdravje in dobijo opozorila v realnem času. Za zagotavljanja višje stopnje brezskrbnosti za gibalno ovirano osebo in njihove sorodnike ter okolico, so na voljo naprave kot je T-2 Varuh.

Tehnologije za pametne domove

Pametni domovi, ki jih je mogoče nadzorovati s pomočjo glasovnih ukazov ali aplikacij, so še ena izmed pomembnih inovacij za gibalno ovirane osebe. Sistemi, kot sta Amazon Alexa in Google Home, omogočajo nadzor nad svetili, vrati, temperaturo in celo kuhinjskimi aparati. S tem uporabniki pridobijo večjo avtonomijo pri upravljanju vsakodnevnih opravil brez fizičnega napora. Več naprav in sklopov naprav lahko povežemo v skupni sistem pametnega doma, kot je npr. Home Assistant.

Roboti za pomoč invalidom

V razvoju so tudi roboti za pomoč invalidom, ki lahko pomagajo pri vsakodnevnih opravilih, kot je prenašanje predmetov ali celo hranjenje. Roboti, kot je Jaco arm, so že v uporabi in omogočajo invalidom večjo samostojnost pri različnih dejavnostih.


Digitalne tehnologije in pripomočki imajo velik potencial za izboljšanje mobilnosti in samostojnosti gibalno oviranih oseb. Z uporabo pametnih aplikacij, prilagojenih vozičkov, naprav za nadzor pametnih domov in drugih inovacij je prihodnost mobilnosti invalidov polna novih priložnosti; a le, če smo tudi sami odprti in dovzetni za napredne tehnologije in rokovanje z njimi.

Razvoj na tem področju še naprej prinaša rešitve, ki omogočajo večjo enakopravnost in vključenost v vsakdanje življenje.

- Oglasni prostor -

ZADNJE OBJAVE

Skip to content